inspekce nemovitostí energetický průkaz  energetický audit energetický audit
 
 

 

 

 

 

 

Sankce a rizika spojená s energetickým průkazem a štítkem

Sankce pro vlastníky a provozovatele budov

Samotné zavedení energetických průkazů sebou nese i negativní část, která se nazývá SANKCE. Kdo však může sankcí postižen? Každý prodávající vlastník bytu, objektu či rodinného domu, který porušuje zákonnou povinnost předložit průkaz prodávajícímu a v době své nabídky nemovitosti v inzerci a na veřejnosti. U prodeje či pronájmu rodinného domu, komerční budovy se vlastník vystavuje sankci až do výše 100 000 Kč co by fyzická osoba, právnická osoba posléze až do výše 200 000 Kč.

Tato sankce Vás může od 1.7. 2015 potak při neplnění těchto povinností velice snadno, jelikož každá nemovitost v inzerci musí být označena energetickou třídou a vypočtenou hodnotou založenou na průkaze. Pokud zde tato hodnota nebude inzerována, Státní energetická inspekce může bez jakéhokoli složitého váhání zajhájit kontrolu a správní řízení.

Nevěříte, že se to může týkat právě Vás?

Státní energetická inspekce a Ministerstvo průmyslu a obchodu si tyto sankce do zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií nedalo jen tak. Již v době inzerce pokud budete Vy nebo zastupující realitní kancelář vyzváni k předložení energetického průkazu hrozí, že kdo tento průkaz nebude schopen předložit, bude jako vlastník objektu postižen touto sankcí.

Mýty a sliby naslepo nejen od realitních makléřů

Již nyní se setkáváme s názorem, že energetický průkaz mít prodávající a kupující nemusí, pokud se mezi sebou domluví, že jej nechtějí, nebo že dokonce si do smlouvy napíší, že jej nevyžadují. Toto je perfektní a naprosto dokonalé písemné prohlášení porušení zákona, kterým se prodávající doslova vystavuje problémům s úřady a především s kupujícím na straně druhé.

Pokud se kupující rozhodne, že zakoupený objekt bude chtít rekonstruovat, přestavovat či jinak stavebně upravovat, bude potřebovat stavení povolení či ohlášku a zde nastává ten zrádný moment pravdy. Bude potřebovat energetický průkaz. A pokud jej neobdržel při zakoupení nemovitosti, tak si jej bude muset nechat vypracovat.

Jenže dříve než se tak stane, se pokusí tento člověk získat průkaz od původního vlastníka a na základě kupní smlouvy může vzniknout spor, že předmětem prodeje objektu energetický průkaz nebyl dodán prodávajícím. A hned je zde problém. A to i v případě, že je ve smlouvě ustanovení, že si průkaz při podpisu kupní smlouvy obě strany předali, jelikož existence průkazu lze jednoduše ověřit na MPO v databázi ENEX kde má zpracovatel průkazu povinost tento průkaz zde evidovat.

Jak se proti tomuto ochránit? Je třeba nechat vypracovat energetický průkaz a ten předat kupujícímu u předání kupní smlouvy. Nejlépe tak, že se zde kupující a prodávající oba podepíši na originály průkazů které si vzájemně předávají. Pak je klid na obou stranách. Zřejmě nikdo nemá zájem o potíže, kvůli nesplnění zákonné povinnosti pod pokutou 100 000 Kč včetně dalších právních restrikcí.

Nenechte se proto ukolébat tím, že Vás se to netýká. Podáváte-li nemovitosti za statisíce či miliony korun, nesázejte na to, že úspora několik tisíc korun za vypracování energetického průkazu je dobá úspora. Pokud narazíte na kupujícího, který této věci bude vědomí, budete mít z tohoto kroku jen nepříjemnosti.

Podvody a prohlášení na které můžete narazit i Vy

Nevěřte realitním zprostředkovatelům, kteří Vám sdělují, že při prodeji nepotřebujete energetický průkaz, že se Vás to netýká, nebo že tito makléři mají od státu na průkazy vyjímky. Praktiky některých makléřů jsou opravdu dech beroucí. Braňte se a spolupracujte pouze s prověřenými makléři a nebo si energetický průkaz zajistěte na přímo prostřednictvím profesionálních zpracovatelů.

Pokud si s touto problematikou nevíte rady, obraťte se na nás, rádi Vám poradíme, pomůžeme a co více zajistíme pro Vás celý servis této transakce spolu s našimi profesionálními partnery.