inspekce nemovitostí energetický průkaz  energetický audit energetický audit
 
 

 

 

 

 

 

Nová pravidla spolu s občanským zákoníkem a energetickými průkazy od roku 2014

Od ledna 2013 vstoupila v platnost novela zákona 406/2000 o hospodaření energií a s ní také povinnost vlastnictví průkazu energetické náročnosti pro všechny vlastníky budov, kteří se rozhodnuli po tomto datu dům prodat.

Od ledna 2014 na tuto povinnost pamatuje také nový občanský zákoník. Konkrétně ukládá prodávajícímu podmínku, podle které je nutné přiložit ke kupní smlouvě všechny dokumenty související se samotným objektem, tedy i průkaz energetické náročnosti budovy.

Nedodržení této povinnosti může zakládat na vadě kupní smlouvy, která se stává napadnutelnou. Konkrétní ustanovení tohoto znění je deklarováno v § 2087 nového občanského zákoníku.

Průkaz energetické náročnosti budovy se tak stal zákonem vyžadovaným dokumentem a pro prodej nemovitostí z řad objektů se nyní stává jedním z povinných dokumentů.

Mimo to je třeba zdůraznit, že i Státní Energetická inspekce na konci roku 2013 výrazně posílila kontroly objektů státní správy ve vztahu k PENB a tyto kontroly budou stejným způsobem pokračovat i k realizaci plnění povinností prodávajícího.

Další novinkou je také povinnost vlastnictví průkazu energetické náročnosti budovy pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) u objektů, jejichž energeticky vztažná plocha je při součtu všech podlaží větší než 1500 metrů čtverečních. Tato povinnost sice začne platit až od 1. ledna 2015, vzhledem k množství SVJ a bytových domů, které splňují zmiňovanou podmínku, se vypracování průkazu nevyplatí nechat na poslední chvíli.