inspekce nemovitostí energetický průkaz  energetický audit energetický audit
 
 

 

 

 

 

 

Informace o průkazech aneb půl pravdy z médií

Povinnost zpracování energetického průkazuVzhledem k nepřesným informacím, které šíří některá média,  bychom vás rádi seznámili s novelou zákona 406/2000 Sb., která pro vlastníky budov a jednotek zavádí povinnost zpracování průkazu energetické náročnosti budovy.

Primárně tato povinnost vyplývá ze zákona 406/2000 Sb. který byl novelizován zákonem 318/2012 Sb., kde se v souvislosti s prodejem či pronájmem rodinného domu či bytu uvádí toto (volně citováno):

Vlastník, který prodává rodinný dům či byt určený k bydlení (tedy podle toho, jak je nemovitost zapsána na LV v rámci Katastru nemovitostí), je povinen předložit PRŮKAZ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI BUDOVY nebo jeho ověřenou kopii nejpozději při podpisu kupní smlouvy a tento průkaz kupujícímu předat.

Toto je třeba brát zcela vážně a odpovědně, jelikož jakýkoliv mechanismus kontrol a sankcí, o kterých se mluví, je sice nástrojem pobídky pro vlastníka, aby si nechal zpracovat průkaz, ale pokud nebude vlastník při podpisu smlouvy schopen předat PENB kupujícímu, sám si zakládá na problém s právoplatným uzavřením smlouvy. A povinnost předložení PENB platí od 1. ledna 2013 podle staré vyhlášky zrovna tak jako podle nové vyhlášky od 1. 4. 2013.

Jestliže MPO a SEI prohlašují, že do 1. 4. 2013 nebudou provádět kontroly PENB, je dobrá zpráva jen částečně, protože povinnosti předložit průkaz kupujícímu to nikoho nezbavuje, a proto jsme vás, vlastníky nemovitostí a makléře realitních kanceláří, chtěli touto formou na tuto důležitou věc upozornit.

V případě dalších dotazů se na nás kdykoliv obraťte.