inspekce nemovitostí energetický průkaz  energetický audit energetický audit
 
 

 

 

 

 

 

Napsali o nás v Hospodářských novinách

Zájem o energetické průkazy domů je malý. Normy pro šetrné budovy se zmírní

Nenaplněná očekávání. Firmy, které vystavují energetické průkazy budov, jsou dosavadním malým zájmem majitelů nemovitostí zklamány. Výrazný nárůst poptávky by měl přijít až v dubnu. Odborníci varují před ošizenými nebo falešnými průkazy za podezřele nízkou cenu. Majitel, který dům s chybně vystaveným průkazem prodá, totiž může později přijít o statisíce.
 
Byznys s vystavováním průkazů budov se rozjíždí pomaleji, než jejich zpracovatelé očekávali. Ačkoli od začátku letošního roku je při prodeji nebo pronájmu domu nutné nechat si průkaz energetické náročnosti zhotovit, většina majitelů nemovitostí novou zákonnou povinnost ignoruje. Stát dal totiž už před Vánoci najevo, že do doby, než bude příslušná vyhláška zveřejněna ve Sbírce zákonů (její účinnost je navržena od 1. dubna 2013), nebude v případě neplnění povinností uplatňovat sankce.

"Nyní situace visí ve vzduchoprázdnu... Je národním sportem nechávat věci na poslední chvíli. Od dubna očekáváme značný nárůst," říká František Macholda, energetický auditor a spolumajitel společnosti Ekowatt. Navíc začátek roku bývá tradičně z pohledu obchodování s rezidenčními nemovitostmi nejslabší v roce, což se odráží i v nižší poptávce po průkazech. Odborníci přitom již dříve odhadli, že ročně bude v Česku potřeba vystavit 30 až 40 tisíc těchto průkazů, lidově označovaných za štítky. Pro řadu lidí tak tento obor představuje možnost, jak se uplatnit na trhu práce.

Počet specialistů, kteří jsou na základě osvědčení ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) oprávněni průkazy zpracovávat, je aktuálně 1039. Zatímco za celý rok 2012 bylo na MPO podáno 78 žádostí o oprávnění zpracovávat průkazy, během prvních dvou měsíců roku 2013 ministerstvo registruje již 112 žádostí.

Cena na úkor kvality

Největší zpracovatelé průkazů v zemi v současné době zdaleka nejsou plně vytíženi. Společnost Comfort Space od začátku roku vystavila okolo 200 průkazů především pro lidi, kteří prodávají své rodinné domy. Obdobné číslo uvádí i konkurenční Dekprojekt, který však do něj počítá i žádosti na průkazy, které doposud nebyly zpracovány. "Jsme zklamaní. Kapacitně jsme schopni obsáhnout všechny regiony," říká Luděk Lošťák, předseda představenstva společnosti Comfort Space. Tato firma provozuje nejméně tři weby zabývající se problematikou štítků a se začátkem roku si slibovala razantnější rozjezd byznysu.

Zklamání je cítit i z dalších společností, jež vystavení průkazů nabízejí. "Čekali jsme, že bude nárůst dynamičtější," konstatuje Radim Mařík ze společnosti Dekprojekt. Jeho kolega z firmy, energetický auditor Tomáš Kupsa, považuje ale 200 průkazů za dva měsíce "za velké množství" vzhledem k tomu, že stát dal trhu de facto tříměsíční odklad. Dekprojekt je podle Kupsy schopen v krajním případě zajistit zpracování až 500 průkazů měsíčně.

Zmíněné dvě firmy shodně uvádějí, že nemovitosti, na které v posledních týdnech vystavovaly průkazy, spadají až na výjimky do energetických tříd E, F a G, tedy těch, které mají vysokou spotřebu tepla na vytápění. A to se prodávajícím přirozeně nelíbí, protože základní údaje o energetické náročnosti prodávané budovy mají být podle zákona i v inzerci a pro kupujícího jsou nástrojem k vyjednávání o ceně. "Někteří nám vyhrožovali, že pokud jim nedáme lepší hodnocení, podají na nás stížnost na Státní energetickou inspekci," říká Lošťák. Tento úřad má totiž kontrolu kvality průkazů v gesci a za chybné zpracování může zpracovatelům uložit sankci, v případě právnických osob až pět milionů korun.

Pokud není nutné, aby nemovitost navštívil technik, společnost Comfort Space si účtuje za vystavení průkazu 5500 korun včetně DPH. V opačném případě, což je podle Lošťáka v naprosté většině objednávek, to je o tisíc korun více. "Chceme mít jistotu, že klient dostane kvalitní průkaz," říká Lošťák, který pochybuje, že nabídky třeba za 3000 korun mohou být kvalitní.

Před neadekvátně nízkými cenami varují i další odborníci. "Znamená to, že průkaz zpracovává někdo neoprávněný nebo ho prostě falšuje. Řada lidí vnímá současnou situaci jako příležitost k obohacení a zpracování průkazů nabízejí firmy, o kterých před pár měsíci v souvislosti s certifikací budov nikdo neslyšel," říká Macholda. Zfalšované hodnocení ale může vést k soudním sporům o náhradu škody. "Je pěkné, že lze ušetřit dva nebo tři tisíce korun, když si najdete na internetu nejlevnější nabídku na zpracování průkazu, ale pokud si kupující nechá průkaz nezávisle přepočítat, může po prodávajícím chtít později náhradu ve výši třeba i 20 procent ceny nemovitosti," dodává.

Společnost Ekowatt proto s pomocí neziskového sdružení Centrum pasivního domu plánuje zprovoznit nezávislý server, na kterém si budou lidé moci pomocí jednoduchého nástroje kvalitu průkazu prověřit. HN to řekl ředitel Ekowattu Jiří Beranovský. "Kromě toho lze využít i sítě nezávislých konzultačních a informačních středisek EKIS zřízených ministerstvem, která mají odborníky schopné v rámci bezplatné konzultace podezřelý průkaz prověřit," říká Beranovský. V případě podezření na nekvalitně zpracovaný průkaz je možné se obrátit i na Státní energetickou inspekci. "Pokud inspekce obdrží podnět, kde dotčený vyjádří pochybnosti o kvalitě průkazu, musí inspekce ze zákona daný případ prošetřit," říká Pavel Jirásek, vedoucí oddělení podpory obnovitelných zdrojů energie na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Požadavky na nové domy jsou překvapivě mírné

Novela zákona o hospodaření energií, která povinnost opatřovat pro nemovitosti průkazy ukládá, vychází z evropské směrnice o energetické náročnosti budov. Podle ní by se od roku 2020 měly stavět pouze budovy s téměř nulovou spotřebou energie.

Takové budovy popisuje prováděcí vyhláška k zákonu o hospodaření energií. Jak zjistily HN, požadavky na technické parametry budovy s "téměř nulovou spotřebou energie" budou podle dosud nezveřejněné vyhlášky paradoxně dvakrát mírnější než na budovy v pasivním standardu. Pokud celková roční měrná potřeba tepla nyní nepřekročí v případě rodinného domu 20 kWh na metr čtvereční, je takový dům považován za pasivní. "Nulové budovy" by měly mít přísnější parametry na spotřebu energie. Podle vyhlášky bude ale za dům s téměř nulovou spotřebou energie nově považován už ten, jehož spotřeba nepřesáhne 45 kWh na metr čtvereční a rok. To dnes přitom odpovídá pouze nízkoenergetickému standardu. V případě bytového domu je dnes za pasivní považován ten, který dosáhne úrovně 10 až 15 kWh na metr čtvereční a rok. Vyhláška přitom nově stanoví požadovanou úroveň podle tvaru "nulové" budovy na 20 až 30 kWh na metr čtvereční a rok. "Pokud se už dnes staví pasivní domy zcela bez problémů a na českém trhu nechybí žádné materiály ani výrobky nezbytné pro jejich výstavbu, nenacházím rozumný důvod, proč se náhle vracet o mílový krok nazpět," říká Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu.

45 kWh na metr čtvereční a rok bude podle nové vyhlášky odpovídat budově s "téměř nulovou spotřebou" energie u rodinného domu. Budovy s takovou měrnou roční spotřebou tepla na vytápění dnes paradoxně spadají do méně úsporného - nízkoenergetického - standardu.

(Zdroj Hospodářské noviny)