inspekce nemovitostí energetický průkaz  energetický audit energetický audit
 
 

 

 

 

 

 

Energetické průkazy jsou povinné – toto sdělení opakovaně přišlo z Bruselu.

Energetické průkazy jsou povinné – toto sdělení opakovaně přišlo z Bruselu.

22. 6. 2013 - V souvislosti se zavedením povinných energetických průkazů a štítků MPO chystá změny, které se však neshledávají s oporou se zájmy České republiky s dotacemi pro následující léta 2014 -2020.

MPO ve svém prohlášení prostřednictvím ministra Kuby deklarovalo, že chce prosadit nahrazení energetických průkazů fakturami za energie. To ovšem není možné, protože je to v rozporu z Evropskou směrnicí.

Kdo energetický průkaz nemá při prodeji či pronájmu svého domu či bytu, riskuje sankce, které může dostat kdykoliv po prodeji své nemovitosti a to z hlediska kupní smlouvy až 3 roky zpětně.

Žádné z mediálních prohlášení ministra Kuby není platné ani zakotvené v zákoně 406/2000 Sb. o hospodaření energií, který jednoznačně o povinnosti hovoří.

MPO stále trvá na svém návrhu i přes to, že je tento návrh v přímém rozporu s vyhláškou. Za to České republice mohou být uděleny sankce a to například v podobě pozastavení dotací na zateplování budov v letech 2014 – 2020. Jde přitom o desítky miliard korun.

Žádné změny není možné v dohledné době očekávat. Povinnost vlastníka nemovitosti obstarat energetický průkaz je platný i přes nedávné mediální výroky.