inspekce nemovitostí energetický průkaz  energetický audit energetický audit
 
 

 

 

 

 

 

Energetický průkaz pro prodej nemovitosti

Prodáváte svůj byt, dům, kancelářskou budovu či bytový dům?

Připravili jsme pro vás přehled, který se týká povinnosti zpracování energetického průkazu od 1. 7.2015, abyste se vyhnuli současným či budoucím problémům, pokud by energetický průkaz nebyl pro prodej nemovitosti zpracován. Současně Vám zde uvádíme aktuální znění podmínek zpracování průkazu na nemovitosti podle novely zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií, platné od 1.7.2015.

Povinnost zpracování průkazu energetické náročnosti budovy se týká vlastníků, pokud:

 • Objekt je určený k bydlení a jako objekt k bydlení je i zapsán na katastru nemovitostí (číslo popisné).
 • Objekt je větší jak 50m2 energeticky vztažné plochy (součet všech ploch v objektu v půdorysech a podlažích).
 • Objekt je komerční objekt zapsaný jako objekt k podnikání nebo administrativní budova.
 • Objekt, který se nachází v insolvenčním řízení a předmětem prodeje prostřednictvím kupní smlouvy.
 • Bytové jednotky, které jsou předmětem prodeje s výzvou na dodání energetického průkazu na vlastníka budovy (SVJ, majitel).

Kdy se povinnost zpracování průkazu energetické náročnosti budovy vlastníka netýká:

 • Jestliže je objekt menší než 50m2 energeticky vztažné plochy.
 • Jestliže je objekt zapsán na katastru jako chalupa, rekreační objekt, památka (pozor však na památkově chráněné fasády a další, na tyto objekty se PENB vztahuje, pokud objekt není chráněnou památkou dle katastru), objekt pro náboženské účely.
 • Jestliže přechází objekt z jedné osoby na druhou formou dědictví, darování.
 • Jestliže byl objekt zabaven v exekuci a exekutor objekt vyvlastnil nebo je předmětem nucené dražby.
 • Jestliže objekt není zapsán na katastru nemovitostí s číslem popisným.
 • Přechodem práv z osoby na osobu (při převodu bytu bytového družstva na budoucího vlastníka)
 • U průmyslových a výrobních provozů, dílenských provozoven a zemědělských budov se spotřebou energie do 700 GJ za rok.
 • U objektů uvedených do provozu před rokem 1947 s písemným souhlasem kupujícího, že nepožaduje průkaz a objekt neprošel změnami na obálce budovy většími jak 25%.


Výše uvedené skutečnosti Vám pomohou rozlišit, zda průkaz energetické náročnosti budovy potřebujete. Jestliže se Vás povinnost týká, rádi Vám energetický průkaz zpracujeme profesionálně a bez rizika za několik dnů od zadání objednávky. Díky 85 technickým inspektorům po celé ČR můžeme již druhý den posoudit Váš dům a zpracovat do následných 48 hodin energetický průkaz.

Inzertní povinnost pro majitele a realitní zprostředkovatele

Od 1.7.2015 musí prodávající (majitel) zajistit energetický průkaz již k veřejné nabídce nemovitosti a to primárně pro vlastní splnění povinnosti dle zákona. V případě, že energetický průkaz nezpracuje a označí svou nemovitost písmenkem G, není tím majitel objektu ochráněn před případnou kontrolou ze strany Státní energetické inspekce a sankce ve výši až do 100 000 Kč.

Realitní zprostředkovatelé pokud neobdrží k inzerci od majitele energetický průkaz, musí nabídku označit písmenkem G, tedy nejhorší energetickou třídou, což poškozuje jak zájmy majitele nemovitosti, tak i zprostředkovatele prodat nemovitost za co nejlepších podmínek. V praxi ale ještě takto označený inzerát znamená, že u takto prezentované nemovitosti není zpracován průkaz a zakládá toto na případné kontrole a uložení sankce ze strany Státní energetické inspekce opět majiteli nemovitosti.

Pozor na podvody a rizika plynoucí z nekvalitně provedeného průkazu nebo nezpracování průkazu jako takového. Energetický průkaz je dokument popisující technický stav a energetickou náročnost budovy, která musí dle zákona odpovídat skutečnosti. Tento dokument nelze porovnávat podle ceny, ale podle kvality a záruk, které je schopen zpracovatel majiteli nemovitosti poskytnout.

Proč právě my

Poskytujeme svůj profesionální servis realitním společnostem RE/MAX, DUMREALIT, HOME4PEOPLE, FINCENTRUM Reality a CENTURY 21 napříč celou ČR. Váš energetický průkaz Vám s garancí vypracujeme do několika dnů včetně zaměření a posouzení celé nemovitosti.

 

objednavka_buton